Skip to main content

Transparentność dlaczego jest dla nas ważna?

 

Od początku swojego istnienia SNY chciały zrobić coś dobrego. Nie tylko produkować ubrania bez poliestru, ale także działać w duchu Fashion Revolution. Wśród ogromu marek odzieżowych na rynku chcieliśmy być tą jedną z nielicznych, która dba nie tylko o naturę, ale także o wartość pracy człowieka.

Dlatego zdecydowaliśmy się na transparentne ceny oraz transparentny łańcuch dostaw.

Transparenentość - Modelka We Wzorzystej Koszuli I Czarnych Szortach

Potrzeba transparentności

Potrzeba generalnej transparentności to potrzeba sprawiedliwości. Wiadomo, że firmy dążą do maksymalizacji zysków, często idą po tak zwanych “trupach” nie dbając o prawa człowieka, sposoby wydobywania surowców czy środowisko naturalne. Liczy się głównie zysk. Transparentność pomaga zapobiegać tym fatalnym działaniom.

Przemysł odzieżowy, niestety jest jednym z najbardziej szkodliwych na świecie. Nie dość, że bardzo silnie eksploatuje środowisko naturalne, to jeszcze wykorzystuje tanią siłę roboczą, nie dbając kompletnie o prawa pracowników. Zakładając SNY chciałam się temu przeciwstawić.

Chciałam stworzyć markę, która jest dobra, a tworzone przez nią przedmioty nie są obciążone “złą karmą”.

Transparentność Modelka W Lnianym Kimonie Na Tle Morza

Słowo transparentny czyli jaki? Nadający cerze świetlistość?

Co to jest właściwie ta transparentność? Transparentny (ze słownika) – lekko przeświecający, przezroczysty. Taki “przez którego widać” – łatwy do rozpoznania i przewidzenia.

Transparentność w biznesie to jawność. Bycie transparentnym polega na uczciwości marki i podawaniu do wiadomości konsumentów takich informacji, jak miejsce powstawania ubrań i pochodzenia tkanin i innych surowców. Transparentna marka stawia nie tylko na zysk, ale jest także zaangażowana społecznie. Transparentny łańcuch dostaw pozwala “sprawdzać” etyczność działań każdego biznesu.

Transparentna marka

SNY od samego początku stawiały na przejrzystość. Jesteśmy transparentni w zakresie naszej produkcji i cen. Piszemy otwarcie kto i gdzie produkuje nasze ubrania, skąd pochodzą używane przez nas tkaniny. Większość naszych ubrań powstaje w małych pracowniach, gdzie jesteśmy pewni że pracownicy nie są w żaden sposób wyzyskiwani.

Stawiamy na transparentny łańcuch dostaw, a także ceny. Wyszczególniamy na stronie co składa się na końcową cenę naszych ubrań. Ile kosztuje produkcja, ile podatki, a ile zostawiamy sobie jako wynagrodzenie za naszą pracę.

Idea transparentności w marce odzieżowej to świadome podejmowanie decyzji o produkcji w mniejsze szkodliwych warunkach.

Transparentność to feminizm

Wykorzystywanie taniej siły roboczej w krajach takich jak Bangladesz czy Chiny to problem znany prawie wszystkim. A czy wiesz, że większość niskopłatnych pracowników fabryk na dalekim Wschodzie to kobiety?

Dzięki transparentności firm konsumenci wiedzą kto i gdzie produkuje kupowane przez nich produkty. Taka wiedza daje im możliwość wybierania etycznych, transparentnych marek, które nie wykorzystują taniej siły roboczej. A brak zakupów to najlepszy sposób wywierania nacisku na wielkie korporacje oraz mniejsze firmy. To może mieć realny wpływ na ich działania i powoli zmieniać mało etyczne branże.

Transparentny łańcuch dostaw pozwala Ci wybrać te produkty, które zostały uszyte w sposób etyczny. Bez wykorzystywania taniej siły roboczej głównie kobiet, a także dzieci. Kupując etycznie wspierasz godne płace pracownic na całym świecie.

Transparentność Wesoła Modelka I Model

Działania marek odzieżowych

Często wydaje nam się, że nasze codzienne wybory nie mają wielkiego znaczenia. Jednak rzeczywistość jest inna. Dzięki naciskom społecznym, oraz świadomym wyborom możemy w realny sposób przyczynić się do zwiększenia transparentności nawet największych firm, takich jak adidas czy nike.

Fashion revolution co roku wydaje Fashion Transparency Index. W tym rankingu prezentuje marki, które najlepiej i najgorzej wypadły w swoich transparentnych działaniach.

Ranking ten możemy co roku pobrać tutaj. To łatwy sposób, aby sprawdzić które popularne brandy planują swoje inwestycje mając na uwadze transparentność, a także dobro pracowników i ekologię. Znajdziemy tam również odpowiedzi na aktualne problemy z jakimi boryka się świat mody oraz szereg innych przydatnych informacji.

Co powinniśmy móc znaleźć w informacji publicznej?

Transparentność to cały szereg działań, które pomagają w wyborach konsumentom. SNY to mały, młody brand więc trzeba przyznać, że wprowadzenie zasad transparentności nie było dla nas specjalnie trudne.

Nie produkujemy dużych ilości ubrań, dlatego bez problemu możemy określić skąd pochodzą wykorzystywane przez nas materiały i kto szyje nasze ubrania.

Dla większych marek, z kolei wymaga to dużych zmian systemowych. Decydując się na transparentność wielkie korporacje muszą wprowadzić wielkie zmiany, co nie zawsze im się opłaca.

Aby marka mogła nazywać się transparentną powinna jasno komunikować takie informacje jak: pochodzenie tkanin i innych surowców, a przede wszystkim miejsce szycia swoich ubrań.

Czy wielkie fabryki, w których produkują przestrzegają praw człowieka? Czy wypłacają wynagrodzenie pozwalające na godne życie pracowników? Zdobycie takich informacji w przypadku niektórych marek jest praktycznie niemożliwe. Na ogół wtedy, gdy stosowane przez nie praktyki nie są etyczne i marka nie ma ochoty się nimi publicznie chwalić.

Plusy i minusy transparentności firm

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze 😉

Dlaczego wielkie marki nie są transparentne? Szeroko rozumiana transparentność kosztuje… Dlaczego? Bo etyczny łańcuch dostaw marki to większe koszty, a wielkie brandy nie lubią marnować pieniędzy…

Niestety bycie transparentnym, to większe wydatki dla firmy. Z czego to wynika? Oczywiście z większych nakładów finansowych, które trzeba przeznaczyć na uczciwe wynagrodzenia, lepsze tkaniny etc.

Niestety, tak to właśnie wygląda. To są jedyne minusy transparentności jakie przychodzą nam do głowy.

Zalety? Transparentność to lepsze wybory dla marek i dla konsumentów. Transparentne marki realnie podnoszą szczęście i dobrostan pracowników sektora mody, poprzez wypłacanie godnych wynagrodzeń, a także mniejszy, negatywny wpływ na środowisko.

Transparentność Modelki I Model We Wzorzystych Półgolfach

SNY stawiają na transparentność

Od samego początku stawiamy na jawny i transparentny łańcuch dostaw. Pierwsze miejsce dla nas ma polska produkcja, a także przyjazne środowisku materiały i dodatki. Chcemy być w czołówce pod względem transparentności i zaangażowania społecznego. W naszym działaniu bierzemy pod uwagę nie tylko zyski, ale również dobrostan ludzi i środowiska.

Informacje o cenach, a także skąd pochodzi materiał znajdziesz przy każdym naszym produkcie w zakładce transparentność. Zobacz jak opisujemy transparentność naszego lnianego kimona.

Chcemy działać nie szkodząc. Chcemy uświadamiać konsumentów w zakresie wywierania wpływu na marki i podejmowania świadomych wyborów konsumenckich.

SNY to transparentna marka, która stawia na ciekawe projekty oraz wartość dodaną w postaci transparentnych, etycznych działań.

Przekazujemy również wyrazy uznania dla wszystkich innych transparentnych marek, zarówno w kraju i za granią 🙂