Skip to main content

Jak prać wiskozę, aby służyła nam jak najdłużej? Zacznijmy od tego, że wiskoza to jedna z najpopularniejszych tkanin sztucznych, znana ze swojej miękkości i przyjemności noszenia. Jednak, aby cieszyć się nią przez długi czas, ważne jest zastosowanie odpowiednich praktyk pielęgnacyjnych. W tym artykule omówimy czym jest wiskoza, jej właściwości oraz najlepsze metody prania i prasowania.

Czym jest wiskoza?

Wiskoza, zwana również „sztucznym jedwabiem”, to włókno celulozowe pochodzące z drewna. Proces produkcyjny sprawia, że wiskoza jest lekka i przewiewna. Włókna mogą tworzyć zarówno dzianiny jak i tkaniny. 

Właściwości wiskozy:

 • Miękkość: Wiskoza jest znana ze swojej przyjemnej w dotyku, jedwabistej faktury.
 • Przewiewność: Dzięki swojej strukturze umożliwia dobrą cyrkulację powietrza.
 • Chłonność: Wiskoza absorbuje wilgoć, co pomaga utrzymać uczucie świeżości przez dłuższy czas.
Różowe Kimono. Jak Prać Wiskozę

Różowe Kimono Z Drukowanej Wiskozy.

Jak prać wiskozę?

 • Przede wszystkim sprawdź etykietę. I zastosuj się do zaleceń producenta. Wyjaśnienie dotyczące oznakowania na metkach znajdziesz, na przykład tutaj. 
 • Wiskozę zazwyczaj pierzemy na delikatnym programie, w max 40 stopniach C. 
 • Jak prać wiskozę ręcznie? Jeśli masz czas i siłę to jak najczęściej 😉 ręczne pranie jest zawsze dobrym pomysłem. Unikaj moczenia zbyt długo, aby uniknąć rozciągnięcia włókien.
 • Delikatny detergent: Używaj łagodnych detergentów, aby uniknąć uszkodzenia włókien. Nie używaj wybielaczy. 
 • Susz wiskozę najlepiej na płasko, aby uniknąć odkształceń. 

Jak prać wiskozę, aby uniknąć kurczenia? 

Materiały (zwłaszcza tkaniny) wiskozowe mogą się kurczyć. Jak dbać o wiskozę, aby jej wykurcz był jak najmniejszy? 

 • Zimna woda: Pranie w zimnej wodzie minimalizuje ryzyko skurczenia wiskozy.
 • Delikatny program: Jeśli używasz pralki, wybierz delikatny program prania z niską prędkością wirowania.
 • Unikaj suszenia na słońcu: Wiskoza jest podatna na działanie promieni słonecznych, dlatego zaleca się suszenie na cieniu.

Jeśli Twoje ubranie z wiskozy skurczyło się po praniu, nie panikuj! Prawdopodobnie wystarczy je wyprasować, aby materiał wrócił do swojej poprzedniej wielkości. 

Jak prasować wiskozę?

 • Niska temperatura: Ustaw żelazko na niską temperaturę, aby uniknąć uszkodzenia włókien.
 • Prasuj odwrotnie: Prasuj wiskozę odwrotnie, na lewej stronie, aby uniknąć śladów czy blaknięcia.

Kilka dodatkowych porad

 • Dbaj o swoje ubrania! Pierz je jak najrzadziej i przechowuj w odpowiednich warunkach.
 • Mokre ubrania z wiskozy po praniu mogą wydawać się “ciężkie” i nieco “sztywne”. Nie martw się to zupełnie normalne. Po wyschnięciu wrócą do swojej normalnej postaci.
 • Wiskoza podczas suszenia na sznurku może się odkształcić. Zwłaszcza od sznurka może powstać “pręga”. Spróbuj rozprasować ją żelazkiem, a jeśli to nie pomoże powinna zniknąć po kolejnym praniu, po którym wysuszysz ją “na płasko” 🙂

Czy wiesz czym jest Wiskoza Ecovero?

Wiskoza Ecovero to rodzaj włókna wiskozowego, które jest produkowane z surowców pochodzących z zrównoważonych źródeł, takich jak drewno drzew iglastych i liściastych. Jest to ulepszona wersja tradycyjnej wiskozy.

Włókno wiskozy Ecovero jest produkowane przy użyciu zaawansowanych technologii, które pozwalają zminimalizować wpływ na środowisko. Proces produkcji jest bardziej efektywny pod względem zużycia wody i energii w porównaniu do tradycyjnej wiskozy. Ponadto, surowce do produkcji wiskozy Ecovero pochodzą z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zastosowanie Ecovero

Włókno to jest szeroko stosowane w branży tekstylnej do produkcji tkanin i ubrań. Wiskoza Ecovero łączy właściwości komfortu i miękkości z zrównoważonym podejściem do produkcji, co sprawia, że jest atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy pragną dokonywać bardziej świadomych ekologicznie wyborów w dziedzinie mody. W SNY używamy często wiskozy ecovero. Na przykład uszyliśmy z niej golfy damskie i męskie.

Jak prać wiskozę ecovero? Tak samo jak tą zwykłą 🙂

Jak Prać Wiskozę? Czarny Golf Z Wiskozy Ecovero

Czarny Golf Z Wiskozy Ecovero

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że już wiesz jak prać wiskozę! Wiskoza to wyjątkowa tkanina, która wymaga delikatnej pielęgnacji. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi prania i prasowania, możesz cieszyć się pięknem i wygodą wiskozy przez wiele sezonów. Pamiętaj o zawsze sprawdzaniu etykiet i stosowaniu się do zaleceń producenta, aby utrzymać trwałość i świeżość swoich ubrań. Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Ci jak prać wiskozę. 

Szukasz ubrań z wiskozy? Sprawdź naszą koszulę z nadrukiem 19 lub spódnicę. Wiskoza ta pochodzi od polskiego producenta i wydrukowaliśmy na niej nasz autorski wzór stworzony na bazie prawdziwego malarstwa. 

Druk na wiskozie

Wiskoza to dobry materiał do druku dlatego wykorzystujemy go w naszych kolekcjach. Jak prać wiskozę z drukiem? Tak samo, jak tą bez druku, najlepiej rzadko i delikatnie. Pozwoli to printom utrzymywać długo swoje piękne kolory i nie blaknąć. Zdecydowanie unikaj też suszenia drukowanych ubrań na słońcu.

Trochę o SNACH

Czy wiesz, że SNY działają zupełnie transparentnie? O naszej transparentności i zrównoważeniu przeczytasz na naszym blogu . Staramy się poruszać na nim tematy dotyczące naszej marki, a także pielęgnacji ubrań z różnych materiałów.

Sny to lokalna marka stworzona przez Adę Sobiecką. To co nas wyróżnia do autorskie nadruki projektowane analogowo – farbą na papierze. Najpierw powstają w głowie projektantki, która następnie przekłada je na papier malując farbami (czasem również kredkami ;). Później te malownicze Doodle są skanowane i poddawane obróbce graficznej na komputerze. Następnie powstaje raport nadruku, który drukujemy na różnych materiałach. Lnie, wiskozie, bawełnie, z których szyjemy nasze ubrania.

Nasze wartości

Jesteśmy marką wegańską, dlatego nie znajdziesz u nas wełny, jedwabiu ani żadnych innych materiałów pochodzenia zwierzęcego.

Wszystkie nasze ubrania powstają w Polsce. Z poszanowaniem środowiska oraz ludzi. Dbamy o to, aby osoby pracujące przy produkcji miały zapewnione godne warunki pracy (a samo szycie w Polsce nie daje takiej gwarancji) Dlatego większość naszych ubrań powstaje w małych pracowniach krawieckich, a nie dużych szwalniach.

Dlaczego o tym piszemy? Bo chcemy, abyś z tego artykułu dowiedział się nie tylko jak prać wiskozę, ale także czegoś o marce SNY i ideałach jakie jej przyświecają.

W SNY cenimy sobie przede wszystkim trzy wartości:

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Wiemy, że przemysł mody jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, dlatego robimy wszystko aby zminimalizować ten negatywny wpływ. Szukamy nowoczesnych rozwiązań, a także czerpiemy z wartości tradycyjnego rzemiosła. Używamy naturalnych materiałów, które są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i noszących je konsumentów. Tworzymy lokalnie. Chcemy aby nasza moda przynosiła ukojenie w niespokojnych czasach.

TRANSPARENTNOŚĆ

Wierzymy, że transparentność to nowy standard.Otwarcie komunikujemy miejsca produkcji wykorzystywanych przez nas tkanin, oraz kto i gdzie uszył z nich ubrania.Dodatkowo wierzymy w ideę zrównoważonego rozwoju. Chcemy aby konsumenci wiedzieli, co składa się na cenę produktu. Więcej o transparentności przeczytasz tutaj.

DOBRY DESIGN

Sztuka nas inspiruje i napędza do działania. Wierzymy, że przyjazna środowisku moda nie musi być szara i jednokolorowa. Projektowanie odzieży traktujemy tak samo, jak malowanie obrazu, tworzenie rzeźby, czy grafiki. Chcemy abyś nosząc nasze projekty czuła/czuł się zainspirowany.