Skip to main content

Tencel to zarejestrowana marka Lyocellu – wspaniałej tkaniny, która powstaje w sposób zrównoważony. To tak jak wiskoza, rayon czy cupro materiał sztuczny (nie mylić z syntetycznym poliestrem).

Coraz więcej osób pragnie kupować ubrania wykonane z tkanin, które są przyjazne nie tylko dla skóry, ale także dla środowiska naturalnego. Tencel zdecydowanie jest takim włóknem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o wspaniałym tencelu!

Jak powstaje Tencel™ (Lyocell)?

Aby mówić o tencelu przypomnijmy najpierw, że materiały dzielą się na naturalne, sztuczne i syntetyczne (poliester). Tkaniny sztuczne mają więcej związku z naturą niż może się wydawać i nie należy mylić ich z nieoddychającym i szkodliwym poliestrem, który jest włóknem syntetycznym.

Tencel (lyocell) to materiał sztuczny. Do jego produkcji potrzebne są włókna celulozowe, czyli takie pochodzące z roślin. Następnie substancje chemiczne rozpuszczają celulozę, dzięki czemu można stworzyć z niej przędzę. Zobacz nasze ubrania z tencelu.

Tencel Co To Jest - Koszule Z Tencelu

Wpływ na środowisko naturalne

Tencel czyli certyfikowane włókna Lyocell pomagają zminimalizować negatywny wpływ produkcji tkanin na środowisko naturalne. Włókna tencelu powstają z odnawialnego surowca – celulozy drzewnej z certyfikowanych, zrównoważonych źródeł.

Proces produkcji tencelu jest również przyjazny środowisku. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii emisja dwutlenku węgla i zużycie wody są nawet 50 % niższe w porównaniu do standardowych włókiem lyocellu. Więcej o zrównoważonej produkcji tencelu poczytasz tutaj.

Dodatkowo produkcja Tencelu jest przeprowadzana w obiegu zamkniętym, co oznacza, że rozpuszczalniki używane do przetwarzania celulozy są niemal w całości odzyskiwane i ponownie wykorzystywane. Dzięki temu, chemikalia nie trafiają do natury i są wykorzystywane wielokrotnie.

Wyjątkowa tkanina tencel – skład materiału.

Jest to materiał w 100 % pozyskiwany z natury. Włókna tencel są pochodzenia naturalnego i powstają z celulozy drzewnej. Proces produkcji polega na rozpuszczeniu celulozy i stworzeniu z niej włókien, z których następnie powstaje tkanina.

Substancja, która rozpuszcza celulozę do produkcji tencelu i lyocellu to nietoksyczny i biodegradowalny rozpuszczalnik, który jest przyjazny dla człowieka i środowiska naturalnego.

Dodatkowo włókna tencelu są certyfikowane, jako biodegradowalne i kompostowalne przez co mogą całkowicie powrócić do natury.

Tencel Czarna Sukienka

Sztuczny jedwab, czyli właściwości tencelu

Poza ekologiczną produckją tencel ma jeszcze wiele innych wspaniałych zalet. Jest to po prostu piękny materiał, dobry dla naszej skóry.

Jego włókna mają delikatny połysk, dzięki czemu jest jedwabiście gładki, delikatny i przyjemny w dotyku. Dodatkowo materiał ten jest wytrzymały i przy odpowiedniej pielęgnacji pozostanie w Twojej szafie na długie lata.

Tkanina tencel to włókno sztuczne, które oddycha. Jego właściwości to także zdolność do odprowadzania wilgoci. Dzięki temu ubrania wykonane z tej tkaniny są przewiewne, mają niską sztywność. Skóra w nich się nie poci, a materiał ten w znacznym stopniu zapobiega rozwojowi bakterii. Tencel można nosić przez cały rok. Sprawdzi się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, dlatego, że latem chłodzi, a zimą grzeje.

Prawdziwy przyjaciel Twojej skóry

Ten wyjątkowy materiał wykorzystywany jest w przemyśle tekstylnym także do produkcji pościeli. Dlatego, że jest odpowiedni, a nawet rekomendowany do skóry szczególnie wrażliwej.

Dzięki odprowadzaniu wilgoci skóra się w nim nie poci, materiał jest bardzo miękki dlatego nie powoduje żadnych podrażnień.

Ponadto tencel, w przeciwieństwie do wielu innych włókien sztucznych nie “ma w sobie” zbyt wielu chemikaliów. Dlatego nie powoduje uczuleń i nie podrażnia.

Dodatkowo potwierdzone jest, że tkanina ta zapobiega nadmiernemu rozwojowi bakterii na skórze. Tencel ma wiele zalet innych materiałów – potrafi grzać jak wełna, chłodzić jak bawełna, a dodatkowo jest jedwabisty jak jedwab i wtrzymały jak len – zostanie w Twojej szafie na długi czas.

Jak prać tencel?

Ubrania z tencelu należy prać delikatnie, jednak wbrew pozorom materiał ten nie wymaga wyjątkowego podejścia. Prać tencel można w pralce – w chłodnej wodzie, na delikatnym programie.

Aby uniknąć powstawania zagnieceń postaraj się nie przeładowywać bębna i suszyć go na wieszaku. Produkty z tego materiału nie lubią tłoku, a nadmierne ugniatanie może powodować powstawanie zagnieceń.

Jednak nie martw się! Ewentualne zagniecenia łatwo znikną – wystarczy że przepłuczesz tkaninę w chłodnej wodzie. Odpowiednio pielęgnowany tencel na długi czas zachowa swoją miękkość i doskonałe właściwości.

Tencel Czarne Spodnie I Koszula Damska

Czy ubrania z tencelu się gniotą?

Lyocell tak, jak inne materiały sztuczne ulega umiarkowanemu gnieceniu. Przed pierwszym założeniem sukienkę z tencelu zawsze dobrze jest przeprasować, jednak nie jest to absolutnie konieczne.

Dodatkowo, ponieważ tencel jest miękkim materiałem, prasuje się go łatwo, szybko i przyjemnie. Najłatwiej będzie potraktować go żelazkiem parowym, najlepiej w ogóle nie dotykając tkaniny. Sama para wystarczy, aby elastyczne włókna się wyprostowały i uzyskały swój najpiękniejszy wygląd.

Ponieważ materiał odprowadza wilgoć, podczas użytkowania, tencel nie będzie się nadmiernie gniótł. Warto również przechowywać go w odpowiedni sposób – najlepiej na wieszaku, aby ubrania jak najdłużej zachowały swój świetny wygląd i właściwości.

Tencel – materiał pochodzący z natury

Podsumowując tencel (lyocell) to wyjątkowe włókno, które zyskuje coraz większą popularność w branży modowej. Ubrania z tego materiału mają wspaniałe właściwości: są miłe w dotyku, przewiewne jak bawełna, a noszą się jak jedwab. Potrafi być wytrzymały jak len, a jego produkcja przebiega w sposób zrównoważony – w obiegu zamkniętym, dzięki czemu nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Tencel – certyfikowany lyocell jest materiałem przyszłości. Ubranie z tej tkaniny to produkt, który będzie służył latami. W naszym sklepie posiadamy spodnie, spódnice, sukienki oraz bluzki – koszule z tencelu dla niej i dla niego.

Sprawdź wszystkie nasze projekty z tencelu, a także inne sukienki i ubrania unisex.

Więcej o Snach

Sny to mała, lokalna marka która od samego początku swojego istnienia stawia na autorskie wzory, transparentną i etyczną produkcję, najwyższą jakość i dbanie o środowisko naturalne.

Wszystkie nasze produkty powstają w małych, polskich pracowniach z poszanowaniem praw i godnych wynagrodzeń pracowników. Nie szyjemy z poliestru i nie pakujemy w plastik.

Dodatkowo tkaniny i dzianiny, z których powstają nasze ubrania mają certyfikaty, które świadczą o ich wspaniałych i ekologicznych cechach.

Bardzo ważnym wyróżnikiem Snów są autorskie printy, które powstają na bazie autentycznego malarstwa. Zobacz świat naszej małej marki i pozwól sobie na coś pięknego i dobrego!