Skip to main content

Kilka lat temu natknęłam się na pojęcie transparentności w modzie i od razu poczułam, że jest to zjawisko, którego brakowało. Dlatego SNY to transparentna marka

 

Kampanie reklamowe przekonywały nas, że co sezon powinniśmy wymieniać garderobę.

Dzięki sprzedaży internetowej uzyskaliśmy dostęp do ogromnego rynku produktów, promocji i reklam.
Nikt nie zastanawiał się skąd pochodzą kupowane przez niego ubrania i jak to się dzieje, że podczas wyprzedaży można upolować rzeczy nawet za 50% początkowej wartości.

Temu wszystkiemu przeciwstawia się slow fashion oraz ruch transparentnej mody, który z każdym sezonem zyskuje na popularności.

 

Co oznacza pojęcie transparentności w modzie?

 

Transparentność to przejrzyste działania firmy.

To tak, jakby ściany metaforycznej fabryki były ze szkła. Transparentność to przekazywanie konsumentom informacji na temat pochodzenia surowców, procesu i miejsca produkcji odzieży, uzasadnienia konkretnych wyborów dostawców, rzemieślników, tkanin…

Jasno komunikowany proces produkcji informuje gdzie, z czego i dlaczego tworzy ubrania dana firma.

Dzięki temu, zanim zdecydujesz się na zakupy, możesz ocenić czy działania i etyka danej marki zgodne są z Twoimi wartościami.

 

Wpływ transparentności na cenę towaru.

 

W SNY oprócz transparentności produkcji wprowadzamy w życie także ideę transparentności ceny.

Przejrzystość ceny oznacza dla nas przede wszystkim bycie fair w stosunku do konsumenta.

Warto zdać sobie sprawę, że proces produkcji dobrych jakościowo ubrań, bez wyzysku i ogromnych szkód dla środowiska wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Paradoksalnie szycie odzieży w Chinach i transportowanie jej do Polski może okazać się dużo tańsze niż szycie odzieży w Polsce.

My jednak staramy się aby produkcja naszej odzieży odbywała się w godnych dla pracowników warunkach, a także zostawiała jak najmniejszy ślad węglowy. Dlatego produkujemy w Polsce, a w tkaniny zaopatrujemy się u europejskich producentów. Ponoszone przez nas koszty procesu produkcji i zakupu surowców jasno komunikujemy konsumentom. (Znajdziesz je w opisach produktów)

Jednocześnie chcemy pokazać, jaki udział w cenie mają stałe koszty oraz marża firmy, czyli nasza praca. Abyś wiedziała/wiedział dokładnie, za co płacisz.

 

Do czego prowadzi szerzenie idei transparentności?

 

Do zmian!

 

Dzięki swoim świadomym wyborom konsumenci mogą wypływać na rynek mody. Tak, aby stawał się coraz bardziej transparentny i przyjazny dla środowiska.

 

Jako konsument, swoimi nawet najmniejszymi wyborami możesz zmieniać zachowania producentów. Dopytywać, pokazać, że interesuje Cię także proces produkcji, a nie tylko efekt końcowy.

Transparentne działania firm (nie tylko odzieżowych) powinny stać się nowym standardem.

Czego i sobie i Wam życzą SNY